Test na laktózovou intoleranci

100% spolehlivost

GENETICKÝ TEST GENLABS

Spolehlivě potvrdí nebo na 100% vyloučí vaše dispozice k dědičné laktózové intoleranci.

Test můžete provést doma nebo v naší laboratoři.

V případě zájmu o vyšetření formou krevního odběru, vám zajistíme odběr krve přímo na poliklinice Medipont (v Českých Budějovicích).

JAK PROBÍHÁ TEST DOMA?

1. Odešlete objednávku a zaplatíte test
2. Zašleme vám odběrou soupravu pro stěr ústní sliznice nebo nás navštívíte osobně v laboratoři v Českých Budějovicích
3. Doma provedete stěr* a zašlete nám vzorek zpět
4. Do 10 pracovních dnů vám oznámíme výsledek
5. Výsledek můžete konzultovat telefonicky nebo písemně s vedoucím laboratoře
6. V případě pozitivního nálezu vám vysvětlíme výsledky a doporučíme další postup

*Bukální stěr (bukální =týkající se tváře a její sliznice) je stěr ze sliznice dutiny ústní, díky kterému získáme pro genetickou analýzu dostatečné množství materiálu (buněk) k izolaci DNA. Z hlediska náročnosti provedení jde o poměrně snadnou metodu. 

Vyberte si jednu z variantu

1 750,-
Základní varianta
Vyšetření nejčastějšího rizikového faktoru zodpovědného za laktózovou intoleranci z 96%
Vysoká pravděpodobnost odhalení laktózové intolerance
x
x
x
x

x

x

nejprodávanější
1 815,-
rozšířená varianta
Vyšetření obou možných dosud známých rizikových faktorů zodpovědných za laktózovou intoleranci
100 % odhalení vrozené dispozice pro laktózovou intoleranci
Možnost následné konzultace s genetikem a jeho doporučení dalšího postupu
x
x
x

x

x
5 900,-
KOMPLEXNÍ VARIANTA
Vyšetření obou možných vrozených rizikových faktorů zodpovědných za laktózovou intoleranci
100 % odhalení vrozeného rizika pro laktózovou intoleranci
100 % odhalení již dědičného zatížení pro onemocnění celiakie
Rozšířená typizace, vyšetření základních i dalších možných rizikových genotypů, které podmiňují výskyt onemocnění celiakie
Jasné určení výše rizika pro výskyt onemocnění identifikace potravinových intolerancí na 20 nejčastějších alergenů (laboratorní krevní testy)
Možnost následné konzultace s genetikem a doporučení dalšího postupu
Co je laktóza?
Laktóza neboli mléčný cukr je součástí každého typu mléka živočišného původu (mateřského, kravského, kozího, oslího či buvolího), ve kterém představuje významný zdroj energie, stejně jako je součástí mnoha dalších potravin. Mléčný cukr obsahují výrobky jako např. chleba a pečivo, moučníky, čokoláda a cukroví, sladidla, margariny, sypké směsi, müsli, instantní polévky či omáčky, konzervy a hotová jídla, ale i řada léků. Z chemického hlediska je laktóza tzv. disacharid. Za normální situace se laktóza v lidském těle štěpí, prostřednictvím enzymu zvaného laktáza, na jednodušší cukry (glukózu a galaktózu), které se dále vstřebávají do krve. Co se však v trávicím traktu děje, pokud laktáza neplní přesně svoji funkci? Důsledkem je laktózová intolerance.
Co je laktózová intolerance?
Jedná se o narušení enzymatické reakce – neschopnost organismu trávit laktózu. Pokud laktáza mléčný cukr (laktózu) nerozloží, zůstává nestrávený ve střevech. Jeho dalším zpracováním střevními bakteriemi vznikají plyny a látky, které dráždí tlusté střevo a způsobují nepříjemné zdravotní obtíže. Podstatou intolerance k laktóze je přítomnost tzv. variantního genu, který způsobuje snížení produkce laktázy v tenkém střevě.
Laktózová intolerance není alergií na mléko
Je důležité mít na paměti, že stav laktózové intolerance není alergií na mléko a mléčné výrobky. V případě alergie je na vině imunitní systém a alergická reakce na mléčné bílkoviny. Tyto dvě odlišné problematiky se velmi často, především pro podobné příznaky, mylně zaměňují. Intolerance laktózy je geneticky podmíněná reakce organismu a jedná se o neschopnost laktázy rozkládat mléčný cukr.
Jak mění laktózová intolerance život pacienta?
Intolerance laktózy nepředstavuje život ohrožující stav. Správnou diagnózou a pomocí prevence lze zdravotní potíže velmi účinně zmírnit nebo je prakticky téměř zcela potlačit, a to zásadní úpravou jídelníčku. Mléčný cukr přitom nemusí být z jídelníčku úplně vyloučen. Určující je množství laktázy, která dokáže mléčný cukr ve střevě zpracovat a množství laktózy, které je člověk sám schopen přijmout, tj. tolerovat. Tento faktor je vždy individuální.
Z lékařského hlediska je vždy nezbytné zaměřit se na souvislost vzniku laktózové intolerance v důsledku jiných doprovodných onemocnění. Mohou jimi být infekční průjmová onemocnění, chronická onemocnění střev (např. Crohnova nemoc, celiakie), stavy střevní sliznice po užívání některých léků (antibiotik), apod.
Jaké jsou nejčastější příznaky intolerance k laktóze?
V důsledku nestrávené laktózy vznikají (dalšími procesy trávení) v tenkém střevě plyny, proto jsou základními příznaky nadýmání, tlaky v břiše a tlustém střevě, střevní koliky. Postižený jedinec trpí průjmy s vodnatou a pěnovitou stolicí, nebo naopak zácpou. Objevit se může nevolnost a zvracení, v některých případech a méně často nechutenství, pálení žáhy, atopické ekzémy.

Příznaky se projevují obvykle od 30 minut do 2 hodin po příjmu potraviny s laktózou.
Kdo je laktózovou intolerancí ohrožen?
Laktázová intolerance se projevuje nejčastěji s koncem období laktózové tolerance, tj. od 2. roku života, mnohdy však až v pubertě či dospělosti. Závisí to na řadě faktorů, např. kolik laktázy tělo produkuje, jaké množství laktózy člověk může přijmout, zda správně probíhá trávicí proces. Proto nemusí být mnohdy intolerance k laktóze jednoznačně rozpoznána. V České republice trpí laktózovou intolerancí asi 20 % populace, přičemž její příznaky jsou často nespecifické a lze ji jednoznačně prokázat nebo vyloučit právě genetickým testem.

Máte-li některý z příznaků, které se u vás projevují zdravotními potížemi v návaznosti na konzumaci mléka a jiných výrobků, využijte možnosti zbavit se podezření na intoleranci laktózy prostřednictvím našeho genetického testu.

Mám zájem o test

[]
1 Step 1
Jméno
Příjmení
Telefonní číslo

Odesláním vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.

keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right