Trápí vás bolesti břicha,
nadýmání nebo průjmy?

Je možné, že trpíte laktózovou intolerancí!

Trápí vás nebo vaše děti časté bolesti břicha, nadýmání, průjmy a další zažívací potíže? Cítíte se po některých jídlech „těžce“ a unavení? Pak pravděpodobně trpíte laktózovou intolerancí, což znamená, že váš organismus není schopen trávit laktózu neboli mléčný cukr.

Tuto látku obsahují zejména mléka živočišného původu – včetně mateřského mléka – ale i spousta potravin, které koupíte v obchodě. Mezi ně patří například pečivo, moučníky, čokoláda a cukroví, sladidla, margariny, sypké směsi, müsli, instantní polévky či omáčky, konzervy, hotová jídla, ale i řada léků. U zdravého člověka se příjem laktózy projevuje zcela jinak. Pomocí enzymu zvaného laktáza se rozštěpí na jednodušší cukry (glukózu a galaktózu), které se dále vstřebávají do krve. U jedinců s intolerancí však laktáza neplní svoji funkci. Důsledkem toho zůstává mléčný cukr nestrávený ve střevech, díky čemuž vznikají v těle plyny a látky, které dráždí tlusté střevo a způsobují nepříjemné zdravotní obtíže. Základními příznaky se projevují od 30 minut do 2 hodin a představují nadýmání, tlaky v břiše, střevní koliky, nevolnost a zvracení. U pacientů se objevuje i průjem nebo zácpa, v některých případech nechutenství, pálení žáhy a atopické ekzémy.

INTOLERANCE VS. ALERGIE

Mnozí lidé si laktózovou intoleranci spojují s alergií na mléko a mléčné výrobky, přitom jde o dvě zcela rozličné diagnózy. V případě alergie je na vině imunitní systém a alergická reakce na mléčné bílkoviny. Intolerance laktózy je geneticky podmíněná reakce organismu a jedná se o neschopnost laktázy rozkládat mléčný cukr. I když intolerance nepředstavuje život ohrožující stav, zdravotní potíže jí způsobené pacient pociťuje každý den. Intolerance může být pro lékaře navíc signálem, že pacient trpí doprovodnou nemocí, ať už jde jen o infekční průjmová onemocnění, celiakii nebo třeba nemocnou sliznici v důsledku užívání antibiotik. Správnou diagnózou a zásadní úpravou jídelníčku lze zdravotní potíže velmi účinně zmírnit nebo je téměř zcela potlačit.

OTESTUJTE SEBE A SVÉ DĚTI

Věděli jste, že se laktózová intolerance nejčastěji projevuje u dětí kolem 2. roku života? Bohužel pro ně bývá mnohdy rozpoznána až v pubertě či dospělosti. Na vině není zanedbání péče, nýbrž nízké povědomí o této nemoci. Nejen maminky malých dětí, ale také sami dospělí trpící intolerancí často nevědí, odkud pramení jejich zdravotní obtíže. Podle průzkumů trpí v České republice laktózovou intolerancí minimálně 20 % populace, přičemž část z nich si své příznaky vykládá jinak, než by měla...
Pokud máte podezření na laktózovou intoleranci u sebe nebo svého dítěte, není nic jednoduššího, než ji vyloučit genetickým testem. Jak na něj? Po objednávce a zaplacení poplatku ve výši 1 815 Kč získáte odběrovou sadu pro bukální stěr. To znamená, že vám laboratoř GENLABS na uvedenou adresu zašle odběrové tyčinky k získání vzorku buněk z vnitřní strany tváře (slin). Po provedení stěru v pohodlí vašeho domova vzorky pošlete zpět do laboratoře GENLABS, odkud vám výsledky přijdou nejdéle do 10 pracovních dní. V případě zájmu je možné provést test i z krve. Výsledky s vámi písemně či telefonicky prokonzultuje vedoucí laboratoře, který pacientům zároveň nabídne řešení a navrhne nejideálnější léčbu na míru.

Máte podezření na laktózou intoleranci? Objednejte si náš test, který vám laktózovou intoleranci na 100% potvrdí či vyvrátí.